Skip to content

6 Bainbridge LnSewell, NJ 08080

Built 2001

Last Sale Price
$377,000
Last Sale Date
Aug 6, 2010

Property Information

Block53.05
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class17
DescriptionBARCLAY
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,568
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,100
17%
Improvement Value:$242,100
83%
Total Assessment$290,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,735+2.9%
2024$10,433+4.7%
2023$9,963+1.5%
2022$9,812-5.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$377,000
DeedBook 4799, Page 24

Property Sale

SaleMulti
$234,775
DeedBook 3254, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 2001