Skip to content

42 Wiltshire DrSewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 20, 2022

Property Information

Block53.05
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class17
DescriptionDUNHILL
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,975
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,400
15%
Improvement Value:$308,200
85%
Total Assessment$361,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,376+2.9%
2024$13,000+4.7%
2023$12,414+1.5%
2022$12,226-5.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$238,400
DeedBook 3097, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 2000