Skip to content

20 Wiltshire DrSewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$429,900
Last Sale Date
Nov 29, 2007

Property Information

Block53.06
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.04

Building Details

Building Class17
DescriptionASHFORD
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,966
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,500
15%
Improvement Value:$277,400
85%
Total Assessment$325,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,055+2.9%
2024$11,716+4.7%
2023$11,188+1.5%
2022$11,019-4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$429,900
DeedBook 4477, Page 206

Property Sale

SaleMulti
$233,300
DeedBook 3085, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 2000