Skip to content

433 Greentree RdSewell, NJ 08080

Built 1969

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2024

Property Information

Block53
Lot14.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.01

Building Details

Building Class17
Description2SF POOL
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage4,878
Acreage1.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,400
10%
Improvement Value:$477,800
90%
Total Assessment$533,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,723+2.9%
2024$19,169+4.7%
2023$18,305+1.5%
2022$18,027+4.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$381,000
DeedBook 3749, Page 78

Property Sale

SaleMulti
$4,000
DeedBook 1336, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1969