Skip to content

8 Dare LnSewell, NJ 08080

Built 2022

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Dec 17, 2019

Property Information

Block53
Lot17.20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.01

Building Details

Building Class---
Description2SFDG
Dwellings---
ZoningR
Sq Footage2,223
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,000
13%
Improvement Value:$271,500
87%
Total Assessment$313,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,596+2.9%
2024$11,270+681.7%
2023$1,442+1.5%
2022$1,420-4.5%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 6215, Page 161Recorded12/31/2019

Property Sale

Sale
$82,250
DeedBook 4293, Page 234

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 2926, Page 330