Skip to content

113 Covered Bridge CtSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$68,400
Last Sale Date
Nov 18, 1988

Property Information

Block53
Lot4.02
QualifierC0113
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.03

Building Details

Building Class37
DescriptionPRINCETON/HRVRD
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,040
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
31%
Improvement Value:$89,100
69%
Total Assessment$129,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,525+3.0%
2024$4,391-0.9%
2023$4,432+1.5%
2022$4,365-2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$68,400
DeedBook 1813, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1986