Skip to content

119 Covered Bridge CtSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$183,500
Last Sale Date
Feb 26, 2009

Property Information

Block53
Lot4.02
QualifierC0119
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.03

Building Details

Building Class37
DescriptionPRINCETON/HRVRD
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,040
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
25%
Improvement Value:$123,000
75%
Total Assessment$163,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,029+2.9%
2024$5,860+4.7%
2023$5,596+1.5%
2022$5,511-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$183,500
DeedBook 4634, Page 218

Property Sale

Sale
$129,400
DeedBook 3575, Page 197

Property Sale

Sale
$73,900
DeedBook 2941, Page 137

Property Sale

Sale
$62,890
DeedBook 1567, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1986