Skip to content

155 Covered Bridge CtSewell, NJ 08080

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Dec 15, 2025

Property Information

Block53
Lot4.02
QualifierC0155
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.03

Building Details

Building Class37
DescriptionPRINCETON/HRVRD
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,040
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
31%
Improvement Value:$89,000
69%
Total Assessment$129,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,772+2.9%
2024$4,638+4.7%
2023$4,429+1.5%
2022$4,361-2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,040DeedBook 7282, Page 33Recorded12/19/2025

Property Sale

Sale
$56,290
DeedBook 1557, Page 967

Property Built

Built

Year Built: 1986