Skip to content

302 Whittier CtSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Oct 27, 2020

Property Information

Block53
Lot4.02
QualifierC0302
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.03

Building Details

Building Class35
DescriptionWYNDHAM I
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,196
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
29%
Improvement Value:$98,000
71%
Total Assessment$138,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,105+2.9%
2024$4,961+8.1%
2023$4,590+1.5%
2022$4,520-2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft1,196DeedBook 6368, Page 248Recorded11/5/2020

Property Sale

Sale
$146,000

From:

To:

Sq Ft1,196DeedBook 5339, Page 325Recorded7/8/2015

Property Sale

SaleMulti
$86,500
DeedBook 3351, Page 213

Property Sale

Sale
$83,031
DeedBook 1813, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1988