Skip to content

431 Pepper Mill CtSewell, NJ 08080

Built 1989

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Feb 6, 2018

Property Information

Block53
Lot4.02
QualifierC0431
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.03

Building Details

Building Class35
DescriptionHAMPTON
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,146
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
30%
Improvement Value:$91,300
70%
Total Assessment$131,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,857+2.9%
2024$4,720+4.7%
2023$4,508+1.5%
2022$4,439-2.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,146DeedBook 5825, Page 145Recorded3/1/2018

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 4407, Page 171

Property Sale

SaleMulti
$127,000
DeedBook 3673, Page 313

Property Sale

SaleMulti
$78,866
DeedBook 1888, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1989