Skip to content

511 Swiftwater CtSewell, NJ 08080

Built 1989

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Jun 17, 2021

Property Information

Block53
Lot4.02
QualifierC0511
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.03

Building Details

Building Class35
DescriptionHAMPTON
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,146
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
30%
Improvement Value:$92,900
70%
Total Assessment$132,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,916+2.9%
2024$4,778+4.7%
2023$4,562+1.5%
2022$4,493-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$162,000
Sq Ft1,146DeedBook 6501, Page 202Recorded6/30/2021

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4995, Page 253

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 4687, Page 194

Property Sale

SaleMulti
$78,550
DeedBook 1915, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1989