Skip to content

512 Swiftwater CtSewell, NJ 08080

Built 1989

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Nov 14, 2016

Property Information

Block53
Lot4.02
QualifierC0512
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.03

Building Details

Building Class35
DescriptionWYNDHAM II
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,556
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
25%
Improvement Value:$122,100
75%
Total Assessment$162,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,996+2.9%
2024$5,828+4.7%
2023$5,565+1.5%
2022$5,481+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,556DeedBook 5578, Page 67Recorded12/27/2016

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 5067, Page 239

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4301, Page 319

Property Sale

SaleMulti
$162,000
DeedBook 3893, Page 297

Property Sale

SaleMulti
$134,412
DeedBook 3689, Page 4

Property Sale

SaleMulti
$87,000
DeedBook 2961, Page 97

Property Sale

SaleMulti
$110,231
DeedBook 1979, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1989