Skip to content

520 Swiftwater CtSewell, NJ 08080

Built 1989

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 10, 2021

Property Information

Block53
Lot4.02
QualifierC0520
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.03

Building Details

Building Class35
DescriptionWYNDHAM II
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,556
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
26%
Improvement Value:$113,600
74%
Total Assessment$153,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,682+2.9%
2024$5,522+4.7%
2023$5,273+1.5%
2022$5,193-0.2%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$113,279
Sq Ft1,556DeedBook 6173, Page 210Recorded10/10/2019

Property Sale

Sale
$157,000

From:

To:

Sq Ft1,556DeedBook 5398, Page 166Recorded11/23/2015

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4688, Page 91

Property Sale

SaleMulti
$154,000
DeedBook 3837, Page 332

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 3428, Page 39

Property Sale

SaleMulti
$93,000
DeedBook 3187, Page 173

Property Sale

SaleMulti
$101,700
DeedBook 1885, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1989