Skip to content

740 Rutland CtSewell, NJ 08080

Built 1995

Last Sale Price
$166,900
Last Sale Date
Apr 17, 2012

Property Information

Block53
Lot4.02
QualifierC0740
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.03

Building Details

Building Class37
DescriptionCHADBURY
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,076
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
25%
Improvement Value:$120,100
75%
Total Assessment$160,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,922+2.9%
2024$5,756+4.7%
2023$5,496+1.5%
2022$5,413-5.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$166,900
DeedBook 4960, Page 1

Property Sale

Sale
$90,628
DeedBook 2593, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1995