Skip to content

904 Fitch CtSewell, NJ 08080

Built 1989

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jun 18, 2024

Property Information

Block53
Lot4.02
QualifierC0904
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.03

Building Details

Building Class37
DescriptionCHADBURY
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,072
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
28%
Improvement Value:$102,800
72%
Total Assessment$142,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,282+2.9%
2024$5,134+4.7%
2023$4,902+1.5%
2022$4,828-2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft1,072DeedBook 7033, Page 98Recorded7/10/2024

Property Sale

Sale
$175,900
Sq Ft1,072DeedBook 6460, Page 179Recorded4/21/2021

Property Sale

Sale
$146,000

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 5767, Page 156Recorded11/9/2017

Property Sale

Sale
$128,000

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 5358, Page 114Recorded8/24/2015

Property Sale

Sale
$190,649

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 5278, Page 327Recorded1/21/2015

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 4355, Page 6

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 3511, Page 269

Property Sale

SaleMulti
$78,040
DeedBook 2149, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1989