Skip to content

933 Woodstock CtSewell, NJ 08080

Built 1989

Last Sale Price
$228,000
Last Sale Date
Sep 20, 2022

Property Information

Block53
Lot4.02
QualifierC0933
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.03

Building Details

Building Class37
DescriptionCHADBURY
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,076
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
25%
Improvement Value:$121,500
75%
Total Assessment$161,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,974+2.9%
2024$5,806+4.7%
2023$5,544+1.5%
2022$5,460-4.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$228,000
Sq Ft1,076DeedBook 6752, Page 266Recorded9/27/2022

Property Sale

Sale
$158,000

From:

To:

Sq Ft1,076DeedBook 5740, Page 134Recorded9/28/2017

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,076DeedBook 5656, Page 325Recorded5/23/2017

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 3198, Page 1

Property Sale

Sale
$81,762
DeedBook 2486, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1989