Skip to content

1024 Hillsboro CtSewell, NJ 08080

Built 1989

Last Sale Price
$162,500
Last Sale Date
Mar 19, 2019

Property Information

Block53
Lot4.02
QualifierC1024
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.03

Building Details

Building Class37
DescriptionAMHERST
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,501
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
25%
Improvement Value:$121,400
75%
Total Assessment$161,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,970+2.9%
2024$5,802+4.7%
2023$5,541+1.5%
2022$5,457-17.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$162,500

From:

To:

Sq Ft1,501DeedBook 6061, Page 269Recorded4/5/2019

Property Sale

Sale
$166,000

From:

To:

Sq Ft1,501DeedBook 5249, Page 64Recorded10/28/2014

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 3627, Page 295

Property Sale

Sale
$87,930
DeedBook 2455, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1989