Skip to content

1034 Hillsboro CtSewell, NJ 08080

Built 1989

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Apr 28, 2017

Property Information

Block53
Lot4.02
QualifierC1034
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.03

Building Details

Building Class37
DescriptionAMHERST I
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,501
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
26%
Improvement Value:$114,600
74%
Total Assessment$154,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,719+2.9%
2024$5,558+4.7%
2023$5,307+1.5%
2022$5,227-8.8%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,501DeedBook 5672, Page 185Recorded6/16/2017

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4141, Page 74

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 3632, Page 54

Property Sale

SaleMulti
$91,000
DeedBook 3101, Page 99

Property Sale

SaleMulti
$94,050
DeedBook 1877, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1989