Skip to content

20 Bently DrSewell, NJ 08080

Built 1974

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Sep 7, 2021

Property Information

Block54.01
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.16

Building Details

Building Class17
DescriptionAUGUSTA
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,744
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,200
28%
Improvement Value:$141,800
72%
Total Assessment$198,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,324+2.9%
2024$7,118+4.7%
2023$6,797+1.5%
2022$6,694+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,744DeedBook 6548, Page 118Recorded9/17/2021

Property Sale

Sale
$130,810
DeedBook 3029, Page 265

Property Sale

SaleMulti
$124,500
DeedBook 1768, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1974