Skip to content

52 Asbury CtSewell, NJ 08080

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 7, 1984

Property Information

Block54.01
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.16

Building Details

Building Class17
DescriptionFORSGATE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,591
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,500
28%
Improvement Value:$144,500
72%
Total Assessment$201,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,185+3.0%
2024$6,976+4.9%
2023$6,650+1.6%
2022$6,546+4.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1974