Skip to content

58 Bently DrSewell, NJ 08080

Built 1974

Last Sale Price
$227,000
Last Sale Date
May 20, 2016

Property Information

Block54.01
Lot29
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.16

Building Details

Building Class17
DescriptionAUGUSTA
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,014
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,300
25%
Improvement Value:$169,900
75%
Total Assessment$225,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,330+2.9%
2024$8,096+6.5%
2023$7,601+1.5%
2022$7,486+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$227,000

From:

To:

Sq Ft2,014DeedBook 5472, Page 165Recorded5/25/2016

Property Sale

Sale
$37,285
DeedBook 1268, Page 899

Property Built

Built

Year Built: 1974