Skip to content

327 Greentree RdSewell, NJ 08080

Commercial

Last Sale Price
$1,700,000
Last Sale Date
Nov 13, 2013

Property Information

Block54.01
Lot7.04
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.16

Building Details

Building Class---
DescriptionMALVERN SCHOOL
Dwellings---
ZoningO-1
Sq Footage7,440
Acreage1.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,000
25%
Improvement Value:$660,000
75%
Total Assessment$883,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,662+2.9%
2024$31,744+4.7%
2023$30,313-5.9%
2022$32,221-3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,700,000

From:

To:

Sq Ft7,440DeedBook 5149, Page 33Recorded12/20/2013