Skip to content

19 Bently DrSewell, NJ 08080

Built 1975

Last Sale Price
$263,900
Last Sale Date
Nov 2, 2016

Property Information

Block54.02
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.15

Building Details

Building Class17
DescriptionAUGUSTA
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,000
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,500
26%
Improvement Value:$168,500
74%
Total Assessment$227,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,397+2.9%
2024$8,161+4.7%
2023$7,793+1.5%
2022$7,675+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$263,900

From:

To:

Sq Ft2,000DeedBook 5560, Page 1Recorded11/14/2016

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 4853, Page 310

Property Sale

Sale
$249,999
DeedBook 4278, Page 287

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 1498, Page 662

Property Built

Built

Year Built: 1975