Skip to content

26 Abbington LnSewell, NJ 08080

Built 1976

Last Sale Price
$249,900
Last Sale Date
Jul 10, 2009

Property Information

Block54.02
Lot100
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.14

Building Details

Building Class17
DescriptionST. ANDREWS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,942
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,800
24%
Improvement Value:$178,800
76%
Total Assessment$234,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,678+2.9%
2024$8,434+4.7%
2023$8,054+1.5%
2022$7,932+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$249,900
DeedBook 4672, Page 295

Property Sale

Sale
$145,500
DeedBook 3173, Page 74

Property Sale

Sale
$47,175
DeedBook 1308, Page 635

Property Built

Built

Year Built: 1976