Skip to content

21 Bently DrSewell, NJ 08080

Built 1975
Church/Charitable

Last Sale Price
$189,900
Last Sale Date
Aug 4, 2003

Property Information

Block54.02
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.15

Building Details

Building Class17
DescriptionFORSGATE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,100
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,300
28%
Improvement Value:$150,400
72%
Total Assessment$208,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2005$4,320+9.7%
2004$3,937+4.6%
2003$3,762+4.3%
2002$3,607+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 3644, Page 122

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 1474, Page 389

Property Built

Built

Year Built: 1975