Skip to content

72 Abbington LnSewell, NJ 08080

Built 1976

Owner
---
Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Dec 18, 2024

Property Information

Block54.02
Lot123
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.15

Building Details

Building Class17
DescriptionTRAVISTOCK
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,396
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,800
34%
Improvement Value:$136,500
66%
Total Assessment$205,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,594+2.9%
2024$7,381+4.7%
2023$7,048+1.5%
2022$6,941+9.2%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,396DeedBook 7112, Page 33Recorded12/27/2024

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 4708, Page 220

Property Sale

Sale
$43,075
DeedBook 1311, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1976