Skip to content

76 Abbington LnSewell, NJ 08080

Built 1976

Owner
---
Last Sale Price
$399,900
Last Sale Date
Nov 12, 2024

Property Information

Block54.02
Lot125
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.15

Building Details

Building Class17
DescriptionDORAL
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,796
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,800
31%
Improvement Value:$142,000
69%
Total Assessment$205,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,613+2.9%
2024$7,399+4.7%
2023$7,065+1.5%
2022$6,958+10.3%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$399,900
Sq Ft1,796DeedBook 7095, Page 255Recorded11/19/2024

Property Sale

Sale
$339,000
Sq Ft1,796DeedBook 6905, Page 36Recorded9/7/2023

Property Sale

Sale
$207,000

From:

To:

Sq Ft1,796DeedBook 5592, Page 339Recorded1/20/2017

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3614, Page 266

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 2425, Page 297

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 1648, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1976