Skip to content

3 Bently DrSewell, NJ 08080

Built 1975

Last Sale Price
$50,500
Last Sale Date
Jan 29, 1976

Property Information

Block54.02
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.15

Building Details

Building Class17
DescriptionWHITEMARSH B
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,275
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,000
26%
Improvement Value:$184,200
74%
Total Assessment$248,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,181+2.9%
2024$8,923+4.7%
2023$8,521+1.5%
2022$8,392+6.5%
Property History

Property Sale

Sale
$50,500
DeedBook 1297, Page 756

Property Built

Built

Year Built: 1975