Skip to content

51 Massey DrSewell, NJ 08080

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 4, 2018

Property Information

Block54.02
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.15

Building Details

Building Class17
DescriptionWHITEMARSH A
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,428
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,200
21%
Improvement Value:$215,100
79%
Total Assessment$271,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,035+2.9%
2024$9,753+4.7%
2023$9,314+1.5%
2022$9,173+7.0%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$144,000
DeedBook 2324, Page 199

Property Sale

SaleMulti
$144,000
DeedBook 2192, Page 302

Property Sale

SaleMulti
$54,900
DeedBook 1283, Page 1141

Property Built

Built

Year Built: 1974