Skip to content

73 Golfview DrSewell, NJ 08080

Built 1974

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Jul 31, 2001

Property Information

Block54.02
Lot37
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.15

Building Details

Building Class17
DescriptionFORSGATE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,094
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
28%
Improvement Value:$156,200
72%
Total Assessment$218,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,071+2.9%
2024$7,844+4.7%
2023$7,491+1.6%
2022$7,371+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 3295, Page 320

Property Sale

SaleMulti
$114,500
DeedBook 2388, Page 63

Property Sale

SaleMulti
$72,000
DeedBook 1465, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1974