Skip to content

81 Golfview DrSewell, NJ 08080

Built 1975

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Mar 30, 2022

Property Information

Block54.02
Lot42
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.15

Building Details

Building Class17
DescriptionTRAVISTOCK
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,380
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,500
32%
Improvement Value:$143,900
68%
Total Assessment$210,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,783+2.9%
2024$7,564+4.7%
2023$7,223+1.5%
2022$7,114+13.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,380DeedBook 6659, Page 172Recorded4/8/2022

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,380DeedBook 5719, Page 65Recorded8/25/2017

Property Sale

Sale
$229,500
DeedBook 4684, Page 197

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 3199, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 2077, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1975