Skip to content

93 Claymont CtSewell, NJ 08080

Built 1974

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jun 9, 2023

Property Information

Block54.02
Lot48
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.15

Building Details

Building Class17
DescriptionWHITEMARSH A
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,652
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,600
21%
Improvement Value:$258,300
79%
Total Assessment$327,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,129+7.8%
2024$11,250+4.8%
2023$10,732+1.6%
2022$10,566+6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft2,652DeedBook 6866, Page 119Recorded6/14/2023

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 1276, Page 1183

Property Built

Built

Year Built: 1974