Skip to content

99 Chadds Ford CtSewell, NJ 08080

Built 1974

Last Sale Price
$264,000
Last Sale Date
Jun 17, 2019

Property Information

Block54.02
Lot51
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.15

Building Details

Building Class17
DescriptionST. ANDREWS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,842
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,500
22%
Improvement Value:$189,900
78%
Total Assessment$243,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,003+2.9%
2024$8,750+4.7%
2023$8,356+1.5%
2022$8,229+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$264,000
Sq Ft1,842DeedBook 6156, Page 245Recorded9/10/2019

Property Sale

Sale
$253,000
DeedBook 4684, Page 297

Property Sale

SaleMulti
$182,000
DeedBook 3638, Page 50

Property Sale

SaleMulti
$151,000
DeedBook 3344, Page 322

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 3208, Page 106

Property Sale

SaleMulti
$126,000
DeedBook 2674, Page 50

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 2093, Page 297

Property Sale

SaleMulti
$128,500
DeedBook 1887, Page 340

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 1630, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1974