Skip to content

125 Bound Brook CtSewell, NJ 08080

Built 1974

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Aug 31, 1993

Property Information

Block54.02
Lot64
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.15

Building Details

Building Class17
DescriptionST. ANDREWS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,842
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,100
21%
Improvement Value:$232,200
79%
Total Assessment$295,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,923+2.9%
2024$10,616+4.7%
2023$10,138+1.5%
2022$9,984+6.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 2343, Page 65

Property Sale

SaleMulti
$79,000
DeedBook 1518, Page 949

Property Built

Built

Year Built: 1974