Skip to content

94 Massey DrSewell, NJ 08080

Built 1974

Last Sale Price
$86,500
Last Sale Date
Jun 29, 1984

Property Information

Block54.03
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.15

Building Details

Building Class17
DescriptionST. ANDREWS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,842
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
23%
Improvement Value:$172,700
77%
Total Assessment$224,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,312+2.9%
2024$8,078+4.7%
2023$7,714+1.5%
2022$7,597+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$86,500
DeedBook 1493, Page 701

Property Built

Built

Year Built: 1974