Skip to content

80 Massey DrSewell, NJ 08080

Built 1974

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Dec 20, 2022

Property Information

Block54.03
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.15

Building Details

Building Class17
DescriptionAUGUSTA
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,744
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,500
27%
Improvement Value:$152,400
73%
Total Assessment$207,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,690+6.5%
2024$7,224+4.9%
2023$6,887+1.6%
2022$6,779+6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,744DeedBook 6794, Page 332Recorded12/29/2022

Property Sale

Sale
$35,900
DeedBook 1273, Page 568

Property Built

Built

Year Built: 1974