Skip to content

84 Massey DrSewell, NJ 08080

Built 1974

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Sep 15, 1995

Property Information

Block54.03
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.15

Building Details

Building Class17
DescriptionST. ANDREWS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,842
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
25%
Improvement Value:$152,400
75%
Total Assessment$204,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,561+2.9%
2024$7,348+4.7%
2023$7,017+1.5%
2022$6,911+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2576, Page 147

Property Sale

Sale
$39,400
DeedBook 1272, Page 567

Property Built

Built

Year Built: 1974