Skip to content

92 Golfview DrSewell, NJ 08080

Built 1975

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
May 25, 2007

Property Information

Block54.04
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.15

Building Details

Building Class17
DescriptionTRAVISTOCK
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,500
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,200
26%
Improvement Value:$142,300
74%
Total Assessment$193,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,158+2.9%
2024$6,956+4.7%
2023$6,643+1.5%
2022$6,542+6.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 4394, Page 152

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 4245, Page 212

Property Sale

SaleMulti
$46,500
DeedBook 1384, Page 838

Property Built

Built

Year Built: 1975