Skip to content

116 Golfview DrSewell, NJ 08080

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 4, 2005

Property Information

Block54.04
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.14

Building Details

Building Class17
DescriptionWHITEMARSH B
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,275
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,200
19%
Improvement Value:$218,000
81%
Total Assessment$269,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,958+2.9%
2024$9,678+4.7%
2023$9,242+1.5%
2022$9,102+4.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$78,000
DeedBook 1411, Page 451

Property Built

Built

Year Built: 1975