Skip to content

148 Elwood CtSewell, NJ 08080

Built 1976

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Aug 31, 2007

Property Information

Block54.04
Lot39
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.14

Building Details

Building Class17
DescriptionTRAVISTOCK
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,380
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,300
31%
Improvement Value:$129,800
69%
Total Assessment$188,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,958+2.9%
2024$6,762+4.7%
2023$6,457+1.5%
2022$6,360+6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 4434, Page 335

Property Sale

SaleMulti
$112,900
DeedBook 2960, Page 124

Property Sale

SaleMulti
$102,000
DeedBook 2217, Page 139

Property Sale

Sale
$75,500
DeedBook 1552, Page 508

Property Built

Built

Year Built: 1976