Skip to content

152 Elwood CtSewell, NJ 08080

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 2021

Property Information

Block54.04
Lot41
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.14

Building Details

Building Class17
DescriptionTRAVISTOCK
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,980
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,100
24%
Improvement Value:$165,100
76%
Total Assessment$217,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,034+2.9%
2024$7,808+4.7%
2023$7,456+1.5%
2022$7,344+4.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 2104, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1976