Skip to content

166 Elwood CtSewell, NJ 08080

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 17, 2006

Property Information

Block54.04
Lot48
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.14

Building Details

Building Class17
DescriptionST. ANDREWS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,842
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,100
22%
Improvement Value:$186,600
78%
Total Assessment$238,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,830+2.9%
2024$8,581+4.7%
2023$8,195+1.5%
2022$8,070+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$147,000
DeedBook 3029, Page 56

Property Sale

SaleMulti
$80,900
DeedBook 1467, Page 536

Property Built

Built

Year Built: 1976