Skip to content

88 Golfview DrSewell, NJ 08080

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 2020

Property Information

Block54.04
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.15

Building Details

Building Class17
DescriptionFORSGATE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,094
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,200
24%
Improvement Value:$166,400
76%
Total Assessment$217,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,049+2.9%
2024$7,823+4.7%
2023$7,470+1.5%
2022$7,357+5.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$229,900

From:

To:

Sq Ft2,094DeedBook 5594, Page 240Recorded1/24/2017

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4342, Page 147

Property Sale

SaleMulti
$122,800
DeedBook 2559, Page 183

Property Sale

SaleMulti
$114,000
DeedBook 2052, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1975