Skip to content

11 Abbington LnSewell, NJ 08080

Built 1976

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jun 27, 2018

Property Information

Block54.05
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.14

Building Details

Building Class17
DescriptionST. ANDREWS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,842
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
19%
Improvement Value:$216,000
81%
Total Assessment$266,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,839+2.9%
2024$9,563+4.7%
2023$9,132+1.5%
2022$8,993+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,842DeedBook 5908, Page 257Recorded7/18/2018

Property Sale

SaleMulti
$154,900
DeedBook 3111, Page 280

Property Sale

SaleMulti
$130,900
DeedBook 1801, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1976