Skip to content

13 Abbington LnSewell, NJ 08080

Built 1976

Last Sale Price
$106,000
Last Sale Date
Feb 26, 1993

Property Information

Block54.05
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.14

Building Details

Building Class17
DescriptionTRAVISTOCK
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,920
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,500
26%
Improvement Value:$155,000
74%
Total Assessment$209,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,749+2.9%
2024$7,532+4.7%
2023$7,192+1.5%
2022$7,083+6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 2285, Page 43

Property Sale

Sale
$70,500
DeedBook 1540, Page 1186

Property Built

Built

Year Built: 1976