Skip to content

25 Abbington LnSewell, NJ 08080

Built 1976

Last Sale Price
$42,000
Last Sale Date
Jul 30, 1976

Property Information

Block54.05
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.14

Building Details

Building Class17
DescriptionDORAL
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,796
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,100
23%
Improvement Value:$154,200
77%
Total Assessment$200,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,409+2.9%
2024$7,201+4.7%
2023$6,876+1.5%
2022$6,772+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 1308, Page 679

Property Built

Built

Year Built: 1976