Skip to content

31 Abbington LnSewell, NJ 08080

Built 1976

Last Sale Price
$92,000
Last Sale Date
Dec 8, 1986

Property Information

Block54.05
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.14

Building Details

Building Class17
DescriptionST. ANDREWS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,248
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,100
18%
Improvement Value:$210,100
82%
Total Assessment$256,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,227+3.0%
2024$8,960+4.9%
2023$8,545+1.6%
2022$8,412+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 1564, Page 905

Property Built

Built

Year Built: 1976