Skip to content

45 Abbington LnSewell, NJ 08080

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 9, 2010

Property Information

Block54.05
Lot30
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.15

Building Details

Building Class17
DescriptionST. ANDREWS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,842
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,100
21%
Improvement Value:$175,500
79%
Total Assessment$221,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,197+2.9%
2024$7,967+4.7%
2023$7,608+1.5%
2022$7,492+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$119,900
DeedBook 2270, Page 152

Property Sale

SaleMulti
$124,000
DeedBook 2037, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1976