Skip to content

47 Abbington LnSewell, NJ 08080

Built 1976

Last Sale Price
$61,500
Last Sale Date
Aug 23, 1985

Property Information

Block54.05
Lot31
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.15

Building Details

Building Class17
DescriptionTRAVISTOCK
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,460
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,100
25%
Improvement Value:$135,900
75%
Total Assessment$182,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,732+2.9%
2024$6,543+4.7%
2023$6,248+1.5%
2022$6,153+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$61,500
DeedBook 1524, Page 697

Property Built

Built

Year Built: 1976