Skip to content

57 Abbington LnSewell, NJ 08080

Built 1976

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Feb 23, 2015

Property Information

Block54.05
Lot36
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.15

Building Details

Building Class17
DescriptionDORAL
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,796
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,400
23%
Improvement Value:$152,300
77%
Total Assessment$198,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,350+2.9%
2024$7,143+4.7%
2023$6,821+1.5%
2022$6,718+4.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$212,000

From:

To:

Sq Ft1,796DeedBook 5292, Page 234Recorded3/3/2015

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4634, Page 12

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 1547, Page 505

Property Built

Built

Year Built: 1976